ПРОГРАМНА ДЕКЛАРАЦІЯ громадської коаліції захисту пішоходів «За безпеку пішоходів!»

П Р О Г Р А М Н А   Д Е К Л А Р А Ц І Я громадської спілки захисту пішоходів  «За безпеку пішоходів!»

Преамбула

    У травні 2011 року Україна офіційно приєдналась до Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху, проголошеного Генеральною Асамблеєю ООН з метою скорочення людських втрат у дорожньо-транспортних пригодах. Підтримуючи цю Глобальну ініціативу, ми, представники українського суспільства, об’єдналися на основі доброї волі, щоб висловити своє занепокоєння високим рівнем смертності і травматизму на українських дорогах та закликати до активних дій із збереження людських життів.  Статистика свідчить, що кожного дня в Україні трапляється близько 70 ДТП з постраждалими, в яких гине від 11 до 13 осіб, а ще близько 100 осіб отримують різноманітні травми і ушкодження. Кількість загиблих у дорожньо-транспортних пригодах становить 110-113 осіб на 1 млн. населення, тоді як у країнах Європейського Союзу в середньому − 61 особа (за офіційними даними ЄС 2011 р.).

    Особливе занепокоєння у нас викликає той факт, що впродовж останніх років в Україні зростає кількість загиблих і травмованих пішоходів, які є наймасовішою і найуразливішою категорією учасників дорожнього руху. За даними МОЗ України, тільки протягом 2012 року внаслідок нещасних транспортних випадків в Україні загинули 2418 пішоходів (в тому числі 118 дітей). Всього ж за останні п’ять років в нашій державі загинуло більше 10 тисяч пішоходів і близько 60 тисяч були травмовані. На долю пішоходів в Україні припадає більше 40% усіх смертельних ДТП, що є найвищим показником серед країн Європейського регіону.

Мета діяльності та пріоритети

    Ми не можемо й не хочемо далі миритися з таким станом справ. Тому об’єднуємось заради досягнення конкретної мети: зменшення в Україні до 2020 року кількості загиблих пішоходів на половину в порівнянні з показниками 2011 року, а кількості загиблих дітей-пішоходів – до нуля. У зв’язку з цим ми закликаємо Президента України та представників Уряду, депутатів Верховної Ради України, керівників органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування вжити невідкладних заходів для підвищення загального рівня дорожньої безпеки та захисту пішоходів, а саме:

  1. Оголосити 2013-й рік в Україні Роком безпеки пішоходів та розробити комплексну програму захисту пішоходів.

  2. Підготувати та оприлюднити національний звіт про стан безпеки дорожнього руху в Україні за останні 5 років та надалі оприлюднити повні дані про ДТП на щомісячній основі.

  3. Забезпечити безумовне виконання Державної цільової програми з підвищення безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2016 року та розроблення Національного плану дій у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху на період до 2020 року, передбачивши в них заходи, спрямовані на захист вразливих категорій учасників дорожнього руху, зокрема пішоходів і велосипедистів.

      4.У разі ухвалення цих документів забезпечити належне фінансування заходів з підвищення безпеки дорожнього руху та захисту пішоходів як на державному, так і на місцевому рівнях.

      5. З метою ефективної розробки та реалізації державної політики у сфері безпеки дорожнього руху, покласти відповідальність за цю сферу діяльності на віце-прем’єр-міністра України, відповідального за інфраструктуру, та створити окремий міжвідомчий орган державної виконавчої влади, який здійснюватиме ефективне управління проектами дорожньої безпеки.

      6. Розробити базовий план адаптації українського законодавства з питань безпеки дорожнього руху до норм і рекомендацій Європейського Союзу, передбачивши, зокрема, запровадження стандартів щодо захисту пішоходів та створення сприятливих умов для розвитку пішохідного і велосипедного руху.

 

Принципи діяльності

Декларуючи ці плани та пріоритети, ми керуємося такими принципами:

- людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека є найвищими соціальними цінностями;

- влада має здійснювати ефективний захист життя своїх громадян, постійно дбати про їх здоров’я і безпеку, створюючи для цього відповідні умови та атмосферу;

- статистика щодо стану та причин дорожньо-транспортного травматизму має бути достовірною і відкритою для всіх зацікавлених осіб;

- інститути громадянського суспільства повинні брати активну участь у формуванні та реалізації державної політики, зокрема в галузі безпеки дорожнього руху;

- міста створені для людей, а не для автомобілів, тому в умовах міської інфраструктури пішоходи та велосипедисти повинні відчувати себе безпечно і комфортно;

- люди з особливими потребами повинні мати безперешкодний та безпечний доступ до об’єктів соціально-культурної інфраструктури.

    Ми переконані, що досягнути суттєвого прогресу в галузі безпеки та комфорту дорожнього руху можна лише спільними зусиллями влади і громадянського суспільства, бізнесу і науки, засобів масової інформації і просто небайдужих громадян. Тому закликаємо до співпраці всіх, хто поділяє наші принципи і мету діяльності та готовий втілювати їх у конкретних заходах і проектах.

Приєднатися до ГК «За безпеку пішоходів»! можна, надіславши повідомлення на адресу: 61052, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 31, оф. 13, е-mail: kozoriz@meta.ua,

конт. тел. 050-219-359.

 

Разом ми зможемо більше!

 

Декларацію підтримали:

Олександр СІТЕНКО, президент ГО «Товариство учасників руху» (м. Харків);

Юрій ПАПІРОВИЙ, голова ВГО « Громадський комітет транспортної безпеки» (м. Київ);

Анатолій СЕРГІЄНКО, голова координаційної ради Харківського об’єднання розвитку громадянського суспільства «Поступ»;

Олег МЕЛЕХ, громадська організація «Автопоміч» (м. Львів)

Олександр ЗАЛІВАН, директор БФ «Безпека дорожнього руху» (м. Харків);

Віктор ЗАГРЕБА, експерт з державної політики, стипендіат Програми ім. Фулбрайта;

Віктор КОЗОРІЗ, головний редактор газети «Дорожня карта» (м. Харків);

голова Громадської спілки «За безпеку пішоходів!»;

Дмитро АВТО, дядя ФАРА, Союз Автоклубів;

Сергій ШАПАРЕНКО, екологічна група «Печеніги»;

Артем КОСТЕЦЬКИЙ, голова Харківської обласної громадської організації «Добра воля»;

Юрій ЧУМАК, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА»;

Людмила КЛАДІЙОВА, засновник і видавець журналу «Автоледі»;

Олександр ЗАЯРІН, президент Федерації велосипедистів Харківської області;

Тамара ТРАЦЕВИЧ, голова ради Центру прав людини «Древо життя ( м. Харків);

Наталія ЛУЧАНІНОВА, Сумський обласний комітет молодіжних організацій.

Наталія МІХНОВА, громадська організація «Самопоміч», (м. Львів);

Людмила КУЧЕРЕНКО, президент Полтавського медіа-клубу;

Володимир БЕЗЧАСНИЙ, президент Лубенського медіа-клубу;

Левко СТЕХ, ініціатор громадського руху «Дайте пройти!», (м. Львів);

Дем'ян ДАНИЛЮК, урбан-рух Липнева (lypneva.com), (м. Львів);

Роман КІРЧЕНКО, громадянська ініціатива щодо інфраструктурного розвитку міста Запоріжжя «Воля Запорізька», (м. Запоріжжя).